Kaip pripratinti šuniukus prie dantų valymo?

Dėmesio – dantų keitimas!

Šuniukai pradeda keisti dantis būdami 3–3,5 mėnesių; dantys keičiami iki 6 mėnesių amžiaus. Tuo laikotarpiu šuniukai patiria daug problemų – dantenos ištinsta, yra apimtos uždegimo, todėl tuo metu draudžiama valyti šuniukams dantis, nes jie patiria nemalonų jausmą.

Svarbu! Nesukelkite skausmo! Jeigu šuniukas jaučia skausmą, jis gali tapti labai agresyvus – vėliau jis nebenorės rodyti dantų. Kai šunys (ypač mažų veislių) pradeda keisti dantis, dažnai atsiranda vadinamieji „dvigubi dantys“, t. y. nuolatiniai dantys išsikala, kai pieniniai dantys dar nebūna iškritę. Todėl labai svarbu tuo metu stebėti burnos ertmę ir tai yra tinkamiausias laikas šuniukus pratinti prie naujos procedūros.

Pratinimas prie lietimo

Pirmiausia nuraminkite šunį ir jį paglostykite, tada mažesnių ar vidutinio dydžio veislių šunį paimkite ant rankų arba pasodinkite ant stalo. Glostykite toliau ir dėmesį sutelkite į šuns snukį. Palieskite šuns snukį, atsargiai pakelkite viršutinę lūpą, kad galėtumėte apžiūrėti priekinius ir šoninius dantis, ir stebėkite, kaip atrodo keičiami dantys. Gali būti, kad pirmą kartą pakaks tik paliesti šuns galvą.

Patarimas. Ilgainiui šunį lieskite vis ilgiau.

Faktas. Visi šunys leidžia liesti galvą, jeigu jiems nesukeliate skausmo.

Svarbu! Nedarykite klaidų, nes dėl kiekvieno apsirikimo ateityje šuo gali nebenorėti rodyti dantų.

Patarimas. Jeigu nežinote, kaip elgtis, galbūt reikėtų kreiptis į specialistą – veterinarą arba šunų trenerį, nes galite netyčia sukelti šuniui skausmą, o specialistai išmokys jus elgtis tinkamai.

Jeigu jaunesnis nei 6 mėnesių šuniukas jau įprato prie dantų apžiūros, galite drąsiai pradėti dantų ir burnos priežiūros procedūrą ir valyti dantis.

Laikas valyti dantis!

Visi šešių mėnesių amžiaus šuniuko dantys yra pasikeitę – tai reiškia, kad atėjo tinkamas laikas apžiūrėti burnos ertmę ir valyti dantis.

Jeigu šuo ramiai leidžiasi liečiamas ir leidžia atlikti tam tikras procedūras, galima pradėti daryti ir naujas procedūras. Padėkite šunį patogiai – paimkite ant rankų arba pastatykite ant stalo, atverkite jo burną, pirštais lieskite priekinius dantis, o vėliau – kitus dantis iki pačių paskutinių krūminių dantų. Bandykite labai atsargiai atverti šuns burną ir paliesti vidinę dantų pusę – lieskite labai trumpai ir nedarykite staigių judesių.

Svarbu! Stenkitės neliesti gomurio ir liežuvio, nes šuniui tai nepatinka.

Svarbu! Atsidėkokite už nemalonias akimirkas. Būtinai apdovanokite šunį iš anksto paruoštu skanėstu. Taip nesuprantamus šeimininko veiksmus šuo susies su skatinimu.

Pagalbinių priemonių naudojimas

Jeigu šuo leidžia dantis liesti pirštais, galite pradėti naudoti dantų šepetėlį ir kitas dantų valymui reikalingas priemones (pavyzdžiui, pirštų galiukus). Leiskite šuniui įprasti, kai dantų šepetėliu liečiate užpakalinę jo priekinių dantų pusę ir vidinę kitų dantų pusę. Vėliau galite pradėti naudoti dantų pastą ir visiškai išvalyti dantis.

Patarimas. Šuo greičiau išmoks rodyti dantis, jeigu jį mokysite, kai jis pavargęs, nes tada jis turės mažiau jėgų ir noro žaisti.

Dėmesio! Yra įvairių dantų valymo būdų.

Svarbu! Jeigu dėl minėtų procedūrų šuo patiria baimę, paniką, stresą, isteriją, agresyvumą arba pradeda tuštintis, vadinasi, atliekate jas netinkamai arba šuo turi psichinių problemų. Tokiu atveju tuoj pat nutraukite visus veiksmus, neskatinkite šuns, jį nuraminkite ir kreipkitės pagalbos į specialistus – veterinarą, šunų trenerį, dresuotoją.

Dantis galima valyti, kai jie be apnašų

Burną ir dantis valyti galima pradėti tada, kai nuvalytos dantų apnašos. Jeigu (bet kokio amžiaus) šuo turi dantų apnašų, pirmiausia jas reikėtų nuvalyti – tokiu atveju pasinaudokite specialistų pagalba.
Nuvalę dantų apnašas, nedelsdami pradėkite rūpintis šuns dantimis, kad vėliau nebereikėtų kreiptis į gydytoją. Vyresnio amžiaus šuo mokomas taip pat kaip ir šuniukai.

Papildoma nauda

✓ Dantų valymo įgūdžiai labai praverčia parodose ir varžybose dalyvaujantiems šunims. Be to, visada galėsite apžiūrėti šuns gerklę ir iš tarpdančių ištraukti svetimkūnius, o žaisdamas šuo bus paklusnus.
✓ Dantų valymo įgūdžiai yra labai svarbūs šuns ir žmogaus bendravimui, nes padeda šuniui socializuotis.
✓ Papildoma dantų valymo nauda – dantenų masažas, nes šiuolaikinių šunų dantys ir dantenos neapkraunami mechaniškai tiek, kiek turėtų būti apkraunami grobuonių dantys.

Už parengtą medžiagą dėkojame kinologei-instruktorei ir sporto teisėjai Viktoriai Kenigsvalde ir kinologui Pjotrui Akimovui.
 

 

Jūsų šuo vertas geriausio maisto
Jūsų šuo vertas geriausio maisto
Šunų kramtalai „Dentastix“
Šunų kramtalai „Dentastix“
Ėdalas šunims „Pedigree“
Ėdalas šunims „Pedigree“
Klausimai ir atsiliepimai
Klausimai ir atsiliepimai